محصولات شرکت

آشنایی با RO

اسمز (Osmosis) پدیده ای طبیعی و بسیار مهم در طبیعت است. این فرآیند زمانی رخ می دهد که یک محلول رقیق در مجاورت یک محلول غلیظ قرار می گیرد.
بعنوان مثال اگر دو محلول آب نمک که یکی غلیظ تر و دیگری رقیق تر را توسط یک غشاء نیمه تراوا از یکدیگر جدا کنید، نمک تمایل دارد که از غشاء عبور کرده و به سمت محلول رقیق حرکت کند و آب نیز تمایل دارد از قسمت رقیق به قسمت غلیظ نفوذ کند.
غشاء نیمه تراوا یک صافی است که اجازه عبور آب از داخل منافذ خود را می دهد ولی مانع عبور املاح، مواد محلول، باکتری ها و مواد بیماری زا می گردد. غشاء نیمه تراوا مانند پنجره ای می ماند که اجازه عبور هوا را می دهد ولی اجازه عبور سایر مواد را به داخل نمی دهد.

تصفیه آب با روش اسمزمعکوس (RO)

اصول تصفیه آب با این روش افزایش فشار در جریان آب خام ورودی جهت غلبه بر فشار اسمزی معمول و عبور آن از غشاء نیمه تراوا می باشد.
به این ترتیب آب خام ورودی به دو جریان آب با املاح بسیار پائین (Permeate) و آب غلیظ با املاح بسیار بالا(Concentrate) تقسیم می گردد. مادامی که فشار وارده به آب خام ورودی به اندازه ای باشد که بر فشار اسمزی معمول غلبه کند، آب خالص از غشاء نیمه تراوا عبور کرده و مواد محلول در پشت غشاء باقی مانده و وارد جریان غلیظ می گردد. جریان غلیظ را می توان دفع کرد یا مجددا جهت مصرف بعنوان آب خام به سیستم برگشت داد.
جریان آب رد شده از غشاء که بعنوان آب شیرین استفاده می شود، 95 تا 99 درصد املاح خود را با این روش از دست می دهد.

باید توجه داشت که در فرآیند اسمز معکوس از روش فیلتراسیون متقاطع (Cross Filtration) استفاده می شود. استفاده از فیلتراسیون طبیعی باعث گرفتگی غشاء یا عبور مواد جامد از غشاء می گردد. با استفاده از فیلتراسیون متقاطع آب خالص از یک طرف غشاء و مواد محلول از طرف دیگری غشاء حرکت می کنند.

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی گروه مهندسی پیچ آب به سه دسته تقسیم می شوند که ظرفیت آب خام ورودی آنها بین 5 تا 2000 مترمکعب در روز می باشد:

1- اسمز معکوس آبهای لب شور (BW RO)
(Brakish Well Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 3000ppm را می باشد.

2- اسمز معکوس آبهای شور (HBWRO)
( High Brakish Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 8.000ppm می باشد.

3- اسمز معکوس آب دریا (Sea Water)
(SWRO) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 40.000ppm می باشد.

گروه صنعتی پیچ آب یکی از بزرگترین تولید کنندگان دستگاههای تصفیه آب صنعتی در ایران آمادگی خود را بمنظور تامین قطعات، تعمیرات و تولید انواع آب شیرین کن به روش اسمز معکوس، seawater، دستگاه آب شیرین کن صنعتی، آب شیرین کن کشاورزی، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه تصفیه آب کشاورزی، دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس، دستگاه تصفیه آب مرغداریها، دستگاه تصفیه آب معدنی، دستگاه تولید آب بهداشتی اعلام می نماید.


اسمز معکوس آبهای خالص (Double RO)

در اسمز معکوس دوگانه یا دوبل از دو مدول متوالی برای تولید آب تقریبا بدون املاح استفاده می شود.
در مدول اول حدود ۹۹ درصد املاح آب حذف می شود. در مرحله دوم نیز املاح باقیمانده حذف می شوند تا آبی نسبتا خالص و نزدیک به آب مقطر تولید شود.
این سیستم قادر است بیش از ۹۹ درصد از املاح آب را حذف نماید و آب خالص تولید کند. آب تولیدی این دستگاه برای تولید آب فوق خالص به کار می رود.
آب خالص به آب‌های خالص تر از آب مقطرکه هدایت الکتریکی آ نها کمتر از ۲ میکروزیمنس تا نیم میکرو زیمنس بر سانتیمتر باشد اطلاق می‌شود. هدایت الکتریکی آب فوق خالص (Ultra pure) نیز کمتر ازنیم میکرو زیمنس بر سانتیمتر می باشد.
حداکثر خلوص آب ازنظر هدایت الکتریکی تا ۰٫۰۵۶ میکروزیمنس می‌تواند برسد.
آب فوق خالص به آب دیونیزهای گفته می‌شود که در پروسه تولید مراحل حذف ذرات غیر یونی کلوئیدی و باکتری یا ویروس و مواد آلی که به شکل غیر یونی ممکن است در آب اولیه بوده‌اند به وسیله فیلتراسیون از آب اولیه حذف شده باشند.
در سیستمهای جدید دیونایزر (آب خالص ساز) از فیلترهای اولترا فیلتر، نانو فیلتر و اسمز معکوس که ذرات تا سایز ۰٫۰۰۰۱ میکرون را غربال می‌کنند استفاده می‌شود.

گروه مهندسی پیج آب

مشاوره،طراحی،ساخت و اجرای سیستم های تصفیه آب و فاضلاب،هوا و خاک

گروه مهندسی پیج آب

تصفیه پیشرفته تصفیه خانه های فاضلاب جهت باز چرخانی و استفاده مجدد

گروه مهندسی پیج آب

انجام دادن مهندسی مجدد و ارتقاء کمی و کیفی تصفیه خانه های آب و فاضلاب

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به شرکت گروه مهندسی پیچ آب می باشد

Copyright 2017.Designed by : Novin Sama Company

طراحی و اجرا : دهقانی


Mobile : 09156510992
Telegram : @mrdehghani.mahdi
Email : Mrdehghani.Mahdi@gmail.com
طراحی و اجرای پروژه های واکنش گرای تحت وب